fbpx

Андрей Джерковіч “Зниклі”

11.07.2017 - 25.07.2017

11 – 25 липня

Зниклі

Андрей Джерковіч

11 липня о 19.00 у Dymchuk Gallery відкриється проект боснійського художника Андрея Джерковіча “Зниклі”.

У липні 2017 року виповнюється 22 роки з моменту кривавої різні у місті Сребрениця – одній з найтрагічніших подій громадянської війни в Югославії 1991-1995 років. За різними даними сербськими військовими було вбито від 7000 до 8000 тисяч боснійських мусульман. Фактично процес пошуку та ідентифікації рештків жертв триває і понині. А в 2009 році Європейський парламент встановив 11 липня Днем пам’яті геноциду в Сребрениці.

В проекті “Зниклі” Андрей Джеркович складає поіменні списки загиблих, розміщуючи їх на стінах галереї в алфавітному порядку. На білих аркушах паперу шрифтом Брайля написані імена жертв. Через тактильні відчуття при зчитуванні імен автор показує конфронтацію між фактом відсутності тіл загиблих та бажанням жінок Сребрениці знайти своїх чоловіків, поховати їх з честю та доторкнутися до їхніх могил. Білі полотна виступають урочистими надгробками, а білий колір, який зазвичай символізує щось чисте та невинне, асоціюється із втратою та смертю.

У рамках освітньої програми 14 липня о 19:00 відбудеться artist-talk Андрея Джерковича та лекція Надії Чушак, антропологині, яка досліджує регіон колишньої Югославії, пост-соціалістичні траснформації, політики пам’яті та ідентичності. 

Проект “Зниклі” було показано у міській галереї Collegium artisticum в Сараєво в 2004 році, а також у Гаазі, Рієці, Тулузі, Вуковарі, Берні, Штутгарті, Загребі, Дубровніку, Баня-Луці, Лондоні та Стамбулі, де проект було обрано для колекції Музею сучасного мистецтва ARS AEVI в Сараєво. Також проект “Зниклі” експонувався на виставці “8732 не прийшов” та був удостоєний призу “Annual Ivo Kalina Award”, як кращий проект сучасного мистецтва. У вересні 2008 року робота була показана на виставці “Що таке біле?” у Ada Street Gallery в Лондоні.

За підтримки Почесного консульства Боснії і Герцеговини в Україні.