fbpx

Василь Цаголов “Привид революції”

24.10.2013 - 20.11.2013

 

Василь Цаголов

«Привид революції»

24 жовтня – 20 листопада

Торік на Першій Київській міжнародній бієнале сучасного мистецтва ARSENALE 2012 була представлена ??монументальна робота Василя Цаголова «Привид революції». На п’ятиметровому полотні зображені  пенсіонери з вилами, які кудись біжать (очевидно у світле майбутнє). Поруч з ними скелети, чиє земне життя давно вже завершилася, проте революційний запал не зник і виявився сильнішим за смерть. На тих, хто біжить щедро виливається грошовий дощ (безумовно, у іноземній валюті, так як гривня не завжди стабільна). «Привид революції» – перша робота в одноіменній серії, яку Василь Цаголов протягом наступного року доповнив ще кількома.

З 24 жовтня в Dymchuk Gallery будуть представлені чотири роботи з серії «Привид революції». За словами автора, не слід сприймати цей проект як прояв такого модного зараз лівого мистецтва, в першу чергу, це іронія. Іронія як здорова реакція на події у світі. Хвиля революційних настроїв захлеснув сучасний світ, і як пишуть численні ЗМІ, перефразовуючи «Маніфест комуністичної партії» «привид революції бродить по світу». Потрібно сказати, що в наших краях цей привид бродить вже занадто давно, ряди революціонерів поповнюються новою кров’ю, а старі, заслужені бійці нікуди не діваються. Але що за революція на порядку денному? Хто його знає. Може бути, тому художник з певною недовірою реагує на заклики стати на боротьбу проти чого б то не було. Варіантів до речі, маса: капіталізм, неолібералізм, клерикалізм, гомофобія, голод і порушення прав людини, вирубка лісів і так далі (потрібне підкреслити). В результаті революціонери Цаголова виглядають досить ефектно, хоч і методи революційної боротьби явно не витримують жодної критики, та й то, за що власне б’ються, ясно не артикульовано . Можливо, це жест відчаю, до якого доведені люди, в тому числі, а може й в першу чергу, в Україні, де живе художник. Незважаючи на універсальність виразної мови Цаголова, український глядач напевно в більшій мірі буде співвідносити себе з персонажами художника, тому що тільняшка і шапка – вушанка з головою видають простого роботягу з сусіднього під’їзду, який вічно напідпитку і чимось незадоволений. Ну, який з нього революціонер? Навіть якщо по дивній випадковості в руках у нього виявився коктейль Молотова. Тому й революція всього лише примара.

Катерина Філюк

Довідка :
Василь Цаголов народився в 1957 році в Північній Осетії. Живе і працює в Києві . Бере участь у виставках з 1989 року , є одним з головних представників так званої «південноросійської хвилі». Роботи художника неодноразово продавалися на міжнародних аукціонах Sotheby’s , Phillips de Pury, виставки проходили в Москві, Н’ю-Йорку, Парижі, Майамі, Стокгольмі, Загребі, Братиславі. Учасник Першої Київської міжнародної бієнале сучасного мистецтва ARSENALE 2012, виставки-блокбастера «After the wall», проектів «Космічна Одіссея», «20 років присутності» та багатьох інших.