Dymchuk Gallery представляє персональну виставку Анастасії Подерв’янської «Шиття-2». До експозиції проєкту увійшли вишиті й ткані твори, а також живопис авторки.
Це друга виставка Подерв’янської під назвою «Шиття», перша частина якої була представлена цього літа в Національному художньому музеї України. У Dymchuk Gallery художниця раніше експонувала свої проєкти «Кантрі-хоррор» (2016) і «Античний бестіарій» (2020).
У своїх складних, багатошарових роботах Подерв`янська надихається різними аспектами українських легенд, міфів та народного мистецтва. Багато творів художниці були створені після знайомства з працею Георгія Булашева «Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях: Космогонічні українські народні погляди та вірування».
Центральним образом виставки «Шиття-2» є сюжет «Дівчина і олень» (в народі ще відомий під назвою «Оленка і олень»). В цій композиції, однаково популярній у народних вишивках і картинах, зображували дівчину у вінку, яка обіймає оленя. Незважаючи на такий простий сюжет, довгий час його семантика для науковців була загадковою. Анастасію надихнули дослідження витоків цієї композиції у працях мистецтвознавиць Олени Деревської та Ольги Денисюк, де простежується зв’язок згаданого сюжету із європейською та українською традицією. Авторка переосмислює його у власних текстильних та живописних роботах.
В експозиції представлені декілька пальт, що доповнені вишивкою Анастасії та зображеннями квітів й птахів, вирізаних з масових вишивок ХХ століття. Подерв`янська неодноразово працювала художницею з костюмів над театральними виставами, що дало розвиток її захопленню театралізованим одягом та створенням образів як мистецьких об’єктів-пальт. У представлених роботах авторки можливо простежити данину бароковій фламандській традиції з гобеленових зображень Раю, повного птахів та звірів, започаткованій Яном Брейгелем Старшим і Пітером Паулем Рубенсом.
Розглядаючи експозицію «Шиття-2» можна побачити відсилання не лише до барокової, але також і до античної, і до середньовічної традиції. З хустки в стилі Hermès дивиться на глядача здивована Флора у колажному вінку з квітів. Коні, що переступають копитами по колу хустки, формують la Roue de Fortune, колесо Фортуни, улюблений середньовічний готичний мотив, доповнений квітами, пальметами, підковами. Водночас художниця демонструє і класичну українську народну традицію — килимки-коци, створені в старовинній техніці властивій рівно і українському східному Фронтиру — Слобожанщині, і українському Заходу – Карпатам.
Роботи Анастасії Подерв’янської демонструють багатошаровість української культури, поєднуючи барокову пишність, авангардну яскравість і народну естетику. Особливе місце в її творчості займає переосмислення текстилю – від гобеленів до масових зразків вишивок ХХ століття, які інтегруються у складні художні колажі.
про авторку:
Анастасія Подерв’янська
Народилась 1978 року у Києві.
У 2002 закінчила Національну Академію образотворчого мистецтва та архітектури, відділення монументального живопису, майстерню М. А. Стороженка.
З 2002 року членкиня НСХУ, з 2020 – Fiber Art Fever.
Лауреатка V та VІ Всеукраїнської Трієнале текстилю й володарка третьої премії 8th WTA World Textile Art Biennial, Мадрид, Іспанія.
Учасниця 25 персональних та понад 60 групових міжнародних та українських виставок.
Роботи художниці знаходяться у колекціях: Національного художнього музею України, Eurolab, Музею сучасного мистецтва України, Національного музею «Київська Картинна Галерея», Музею Сучасного Українського Мистецтва Корсаків, Музею історії Києва та приватних колекціях в Україні, Польщі, США, Німеччині, Македонії, Грузії, Іспанії (hotel “La Residencia”).