5 липня —19 серпня
Dymchuk Gallery представляє проект, який був реалізований під час арт-резиденції в студії PRAM (Прага, Чеська республіка); дует Krolikowski Art провів дослідження механізмів інформаційної війни. Використовуючи образ саламандр та основні мотиви роману “Війна з саламандрами” чеського письменника Карела Чапека, митці створили проект, який за допомогою арт-об’єктів розповідає про різні технології інформаційних війн (такі як “astroturfing”, фабрика “sock-puppets”, Інтернет-троллінг та ін.) в умовах світу, який перебуває в рамках політики “пост-правди”(“post-truth”).
Проект заснований на образах саламандр з класичного роману Карела Чапека “Війна з саламандрами”. Знаходячи певні паралелі між подіями роману, написаному у 1935р., та подіями сьогодення, дует вирішив осмислити тему сучасної інформаційної війни крізь призму цього твору, апелюючи до ключових проблем, з якими стикається людство під час соціально-політичної кризи. Якщо роман Чапека є постмодерною критикою модернізму, то проект “Саламандри Сьогодення” – це заклик до критичного погляду на постмодерні практики в сучасній політиці.
Для репрезентації були використані різні медіа: фотоколаж, скульптура, інсталяція, ASCII арт, а також social media art. Так, було створено фейкові Facebook-акаунти саламандр, поведінка та образ яких стали репрезентацією інтернет-тролів в контекстах різних країн.
Astroturfing – одна з основних технологій маніпулювання в мережі, практика імітації “низових ініціатив” шляхом фальсифікації суспільної думки. Термін astroturfing походить від AstroTurf, американської торгової марки синтетичного ковроліну, який переконливо імітує справжню траву.
Sock-puppet – термін, який апелює до практики ляльковода з лялькою-шкарпеткою, вживається відносно до використання фальшивої ідентичності в мережі, з метою похвали, захисту, підтримки особи чи організації, маніпулювання громадською думкою та ін.
Post-Truth – термін сучасної політології та філософії, зміст якого розкритий у серії фото-колажів, в яких використані популярні зображення наслідків інформаційної війни (озброєні конфлікти в Україні, Сирії, демонстрації в США і Чехії).
Частина експозиції виконана в техніці ASCII арт, що імітує низькорівневий комп’ютерний код та репрезентує технологічну природу інформаційних війн. Пояснювальний текст до об’єктів експозиції виконаний у вигляді саламандр, де текст поєднаний з комп’ютерним кодом.
Інтерактивна та віртуальна частина виставки містять в собі:
– Facebook акаунти саламандр: після створення митцями фабрики тролей та інтеграції фейкових ідентичностей в соціальний контекст, відвідувачі виставки отримують можливість побути “інтернет тролем”, тимчасово використовуючи акаунт заради будь-якої активності в мережі.
– Сайт фейкових новин “The Newts News”, заснований на уривках тексту з роману К. Чапека, як доказ циклічності глобальних подій та спільних рис в соціально-політичних процесах на початку минулого століття та сьогодення.
– Дизайнерський бренд одягу від “саламандр” (патерн “саламандрового хакі” можна використовувати в виробництві сувенірної продукції).